BZX84C15-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 51 068
Datasheet
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 4 992
Datasheet
Comchip Technology
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
onsemi
Zener Diode 15 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C15-7
DigiKey Part Number
BZX84C15DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15-7
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms