AP7353-33FS4-7
DigiKey Part Number
31-AP7353-33FS4-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7353-33FS4-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7353-33FS4-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7353-33FS4-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V X2-DFN10104
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA X2-DFN1010-4 (Type B)
Category
Current - Quiescent (Iq)
27 µA
Mfr
PSRR
90dB ~ 70dB (100Hz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.142V @ 250mA