XBP24CZ7SIT-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 5 293
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, RP-SMA Through Hole
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XBP24CZ7SIT-004
DigiKey Part Number
602-1562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7SIT-004
Description
RF TXRX MOD 802.15.4RPSMA TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Output
18dBm
Mfr
Sensitivity
-101dBm
Series
Serial Interfaces
SPI, UART
Packaging
Tray
Antenna Type
Antenna Not Included, RP-SMA
Part Status
Obsolete
Utilized IC / Part
EM357
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
31mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
120mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C