1-NPO/603-1329
DigiKey Part Number
1-NPO/603-1329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1-NPO/603-1329
Description
FAN AXL 120X38MM 12VDC RECT CONN
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 120.1 CFM (3.36m³/min) 3 Position Rectangular Connector
Category
Noise
44.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
5.52 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.565 lb (256.28 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.460A
Air Flow
120.1 CFM (3.36m³/min)
Voltage Range
4 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.354 in H2O (88.2 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C