ER1641-473KR
DigiKey Part Number
1134-1187-2-ND - Tape & Reel (TR)
1134-1187-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1641-473KR
Description
FIXED IND 47UH 195MA 2.11 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Inductor 195 mA 2.11Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER1641-473KR Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.11Ohm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 2.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
27MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±10%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)