Image for ER1641-332KP is not available
ER1641-332KP
DigiKey Part Number
ER1641-332KP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1641-332KP
Description
FIXED IND 3.3UH 480MA 350 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 480 mA 350mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER1641-332KP Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Series
Q @ Freq
44 @ 7.9MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
85MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)