1812R-122J
DigiKey Part Number
DN42115JTR-ND - Tape & Reel (TR)
DN42115JCT-ND - Cut Tape (CT)
DN42115JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812R-122J
Description
FIXED IND 1.2UH 604MA 550 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Inductor 604 mA 550mOhm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812R-122J Models
Category
DC Resistance (DCR)
550mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1812
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)