416F27125IKT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
27.12 MHz ±20ppm Crystal 8pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
416F27125IKT
DigiKey Part Number
416F27125IKT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
416F27125IKT
Description
CRYSTAL 27.1200MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
27.12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)