402F27122IKR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Direct
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
27.12 MHz ±20ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
402F27122IKR
DigiKey Part Number
402F27122IKR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
402F27122IKR
Description
CRYSTAL 27.1200MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
27.12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)