SXR821M025ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 359
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1 290
Datasheet
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 230mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
SXR821M025ST
DigiKey Part Number
SXR821M025ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXR821M025ST
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.12 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C