SXR221M050ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 7 911
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 6 305
Datasheet
Rubycon
In Stock: 6
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 871
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 3
Nichicon
Upgrade
Upgrade
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 600mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
SXR221M050ST
DigiKey Part Number
SXR221M050ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXR221M050ST
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
473.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.03 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C