SXR102M016ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 234
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
In Stock: 1 086
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 480
Upgrade
In Stock: 283
Similar
Nichicon
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 210mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
SXR102M016ST
DigiKey Part Number
SXR102M016ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXR102M016ST
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.15 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C