SLPX681M200A4P3
DigiKey Part Number
338-1640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX681M200A4P3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.65 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C