SLPX473M010E7P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 16mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX473M010E7P3
DigiKey Part Number
SLPX473M010E7P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX473M010E7P3
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.23 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C