SLPX472M100E9P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 6 811
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 157
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
4700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 56mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX472M100E9P3
DigiKey Part Number
SLPX472M100E9P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX472M100E9P3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.26 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.58 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
56mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C