SLPX391M220A5P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Upgrade
Nichicon
In Stock: 191
Nichicon
In Stock: 222
390 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX391M220A5P3
DigiKey Part Number
SLPX391M220A5P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX391M220A5P3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.65 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C