SLPX273M035H9P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
27000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 20mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX273M035H9P3
DigiKey Part Number
SLPX273M035H9P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX273M035H9P3
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.63 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C