SLPX152M200H5P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 243
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Upgrade
Nichicon
In Stock: 193
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 133mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX152M200H5P3
DigiKey Part Number
SLPX152M200H5P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX152M200H5P3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.85 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.66 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
133mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C