SLP471M180C3P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3 010
Datasheet
Similar
Similar
Nichicon
In Stock: 203
470 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm 3000 Hrs @ 105°C
SLP471M180C3P3
DigiKey Part Number
338-1507-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP471M180C3P3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
180 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm