SLP152M200H7P3
DigiKey Part Number
338-1468-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP152M200H7P3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 133mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
200 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
133mOhm