MLSH121M250JK0C
DigiKey Part Number
338-4256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLSH121M250JK0C
Description
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL
Detailed Description
120 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension
1.000" L x 0.500" W (25.40mm x 12.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.500" (38.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
250 V
Package / Case
FlatPack
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C