MLSG432M050JB0C
DigiKey Part Number
MLSG432M050JB0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLSG432M050JB0C
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 50V FLTPCK
Detailed Description
4300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 46mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
14.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
15.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" L x 1.000" W (76.20mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
46mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C