M20R104M5-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 94
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
In Stock: 592
Upgrade
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
M20R104M5-F
DigiKey Part Number
338-4108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20R104M5-F
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M20R104M5-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.320" (8.12mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)