Image for CDS5FA181JO3 is not available
CDS5FA181JO3
DigiKey Part Number
CDS5FA181JO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS5FA181JO3
Description
CAP MICA 180PF 5% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 pF Mica Capacitor 100 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Capacitance
180 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.250" L x 0.160" W (6.40mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)