AVS108M06G24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 319
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
Datasheet
Similar
In Stock: 500
Parametric Equivalent
In Stock: 490
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Direct
KEMET
Rubycon
In Stock: 478
In Stock: 832
KEMET
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 600mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVS108M06G24T-F
DigiKey Part Number
AVS108M06G24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS108M06G24T-F
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C