380LX183M025K032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 066
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2 503
Datasheet
18000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 35mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX183M025K032
DigiKey Part Number
338-2425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX183M025K032
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C