106CKS450MLU
DigiKey Part Number
1572-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106CKS450MLU
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 39.7887Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
106CKS450MLU Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
144 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
39.7887Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C