TV04A111J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
177V Clamp 2.26A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
DO-214AC, SMA
TV04A111J-G
DigiKey Part Number
TV04A111J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV04A111J-G
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TV04A111J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.26A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V