RC6-2.5-01L
DigiKey Part Number
1681-1193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC6-2.5-01L
Description
TEM 23.5X23.5X3.94MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 13.0W @ 27°C 2.5 A 130°C
Category
Height
3.94mm
Manufacturer
Marlow Industries, Inc.
Number of Stages
1
Series
Current - Max
2.5 A
Packaging
Box
Voltage - Max
8.2 V
Part Status
Active
Resistance
2.8 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
130°C
Size / Dimension
Rectangular - 27.90mm L x 23.50mm W
Features
Lead Wires, Lapped
Qmax @ Th
13.0W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
65°C @ 27°C