TND12SV821KB00AAA0
DigiKey Part Number
565-TND12SV821KB00AAA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TND12SV821KB00AAA0
Description
VARISTOR 820V 4.2KA DISC 12MM
Customer Reference
Detailed Description
820 V 4.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12mm
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Chemi-Con
Current - Surge
4.2 kA
Series
Energy
80J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Last Time Buy
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 12mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V