ESMQ201VSN222MA40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
ESMQ201VSN222MA40S
DigiKey Part Number
565-2743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ201VSN222MA40S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESMQ201VSN222MA40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.92 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7.38 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C