EMVA500ARA100ME55G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2 370
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1 462
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
Upgrade
KEMET
KEMET
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Similar
Nichicon
In Stock: 771
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EMVA500ARA100ME55G
DigiKey Part Number
565-EMVA500ARA100ME55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVA500ARA100ME55GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVA500ARA100ME55GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVA500ARA100ME55G
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMVA500ARA100ME55G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C