EMLF6R3ARA470ME73G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 418
Datasheet
Image for EMLF6R3ARA470ME73G is not available
EMLF6R3ARA470ME73G
DigiKey Part Number
565-EMLF6R3ARA470ME73GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMLF6R3ARA470ME73G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
38.88 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C