ELXS421VSN121MP30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 179
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 200
In Stock: 199
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS421VSN121MP30S
DigiKey Part Number
ELXS421VSN121MP30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS421VSN121MP30S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS421VSN121MP30S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
810 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1583 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C