ELXS181VSN102MP45S
DigiKey Part Number
ELXS181VSN102MP45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS181VSN102MP45S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXS181VSN102MP45S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C