ELE-160ELL470ME11D
DigiKey Part Number
565-ELE-160ELL470ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELE-160ELL470ME11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C