ELBG250ELL302AL20S
DigiKey Part Number
565-ELBG250ELL302AL20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELBG250ELL302AL20S
Description
CAP ALUM 3000UF 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELBG250ELL302AL20S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.6875 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
44 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C