EKY-250ELL332MLN3S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL332MLN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL332MLN3S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-250ELL332MLN3S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.5875 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
17 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C