EKY-101EC5471MLN3S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 96
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 357
Datasheet
In Stock: 118
In Stock: 1 124
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKY-101EC5471MLN3S
DigiKey Part Number
565-EKY-101EC5471MLN3STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-101EC5471MLN3S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
925 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.85 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
32 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C