EKMQ451ELL3R3MJC5S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 3 900
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 787
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 924
Upgrade
In Stock: 0
3.3 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMQ451ELL3R3MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKMQ451ELL3R3MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ451ELL3R3MJC5S
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C