EKMQ451ELL2R2MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 593
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMQ451ELL2R2MHB5D
DigiKey Part Number
EKMQ451ELL2R2MHB5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ451ELL2R2MHB5D
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
20 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
50 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C