EKMH500VSN472MP45U
DigiKey Part Number
565-EKMH500VSN472MP45U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH500VSN472MP45U
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 71mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.43 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.6244 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
71mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C