EGXF201ELL430MJ25S
DigiKey Part Number
565-EGXF201ELL430MJ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXF201ELL430MJ25S
Description
CAP ALUM 43UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGXF201ELL430MJ25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C