APXE4R0ARA101ME61G
DigiKey Part Number
565-APXE4R0ARA101ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXE4R0ARA101ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXE4R0ARA101ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXE4R0ARA101ME61G
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXE4R0ARA101ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.61 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm