APSG200ELL391MHB5S
DigiKey Part Number
565-APSG200ELL391MHB5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG200ELL391MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 20V TH
Detailed Description
390 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APSG200ELL391MHB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
4.97 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
390 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm