APSG160ELL102MH16S
DigiKey Part Number
565-APSG160ELL102MH16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG160ELL102MH16S
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG160ELL102MH16S Models
Category
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm