APSA6R3ELL391MHB5S
DigiKey Part Number
565-3064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSA6R3ELL391MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.08 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
390 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm