PX0921/10/S
DigiKey Part Number
708-1381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0921/10/S
Description
CONN RCPT FMALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PX0921/10/S Models
Category
Contact Finish - Mating
Nickel
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Active
Features
Backshell, UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10 (Power)
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Screw
Cable Opening
0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C