PX0595/30/63 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 191
Datasheet
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C16 Panel Mount, Snap-In
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0595/30/63
DigiKey Part Number
PX0595/30/63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0595/30/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C16 PANEL QC
Detailed Description
EDA/CAD Models
PX0595/30/63 Models
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Connector Style
IEC 320-C16
Panel Thickness
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC