PX0575/15/63
PX0575/15/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0575/15/63
DigiKey Part Number
708-1338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0575/15/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CCC, CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC